988
507058

KAROTT, sk kuddkarott, av Arvid Floberg, Stockholm 1788. Rokoko.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Rektangulär, profilerad kant med räfflad banddekor. I botten stämplat alliansvapen. Längd 29,5 cm, vikt 818 gram.

Några repor.

Proveniens

Alliansvapnet tillhör Johan Henrik Tawast och Lovisa Albertina Barck (de gifte sig 1823).