989
485688

KAROTTER, sk kuddkarotter, ett par, olika år, av Arvid Floberg, Stockholm 1788 och 1795. Rokoko.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 530 - 5 300 EUR
3 680 - 5 530 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Rektangulär, profilerad kant med räfflad banddekor. I botten stämplat alliansvapen. Längd 29,5 cm, vikt 817 + 801 gram. (2).

Proveniens

Alliansvapnet tillhör Johan Henrik Tawast och Lovisa Albertina Barck (de gifte sig 1823).