990
465836

Geléskålar, ett par, av Johann Christoph Seelingslow, Magdeburg 1700-talets mitt. Rokoko.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 590 - 1 770 EUR
1 660 - 1 840 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Invändigt förgyllda. Runda på tre bladfötter, genombrutna lock, dekor av vindruvor och bladverk. Höjd 8 cm, diameter 7,5 cm, vikt 244 gram. (2).