302
579225

LOUIS COMFORT TIFFANY, vas "Favrile", U.S.A, tidigt 1900-tal.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Iriserande i guld med slipad dekor av löv med bladverk. Signerad L.C. Tiffany Favrile -344 J (samt möjligen 649, otydligt). H 23 cm.-

Smärre mynningsnagg

Robert Koch, "Louis C. Tiffany's Glass, Bronzes, Lamps, a Complete Collector's Guide, Crown Publishers Inc, New York, 1972. Sid 80, bild nr 85.
Albert Christian Revi, "American Art Noveau Glass", Schiffer, USA, 1968 (1981). Jämför sid 36, fig 38, vas med liknande dekor fast enklare, d.v.s. utan den slipade/graverade löv-dekoren.