Prenumerera på vårt nyhetsbrev

302
579225
LOUIS COMFORT TIFFANY, vas "Favrile", U.S.A, tidigt 1900-tal.
Louis comfort tiffany, vas "favrile", u.s.a, tidigt 1900-tal.

Iriserande i guld med slipad dekor av löv med bladverk. Signerad L.C. Tiffany Favrile -344 J (samt möjligen 649, otydligt). H 23 cm.-

Smärre mynningsnagg

Utropspris:

25 000 - 30 000 SEK

2 709 - 3 250 EUR

Klubbat pris:
26 000 SEK

Robert Koch, "Louis C. Tiffany's Glass, Bronzes, Lamps, a Complete Collector's Guide, Crown Publishers Inc, New York, 1972. Sid 80, bild nr 85.
Albert Christian Revi, "American Art Noveau Glass", Schiffer, USA, 1968 (1981). Jämför sid 36, fig 38, vas med liknande dekor fast enklare, d.v.s. utan den slipade/graverade löv-dekoren.

Kontakta specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 31