31
541512

Gösta Sandels

(Sverige, 1887-1919)
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
17 700 - 22 200 EUR
18 500 - 23 100 USD
Klubbat pris
100 000 SEK
Gösta Sandels
(Sverige, 1887-1919)

"Figurkomposition"

Signerad Sandels och daterad 1917. Duk 92 x 73 cm.

Proveniens

Tidigare i dispaschör Conrad M. Pineus samlingar, Göteborg (inköpt direkt av konstnären).
Privatsamling, Sverige.

Göteborgs Museum, "Minnesutställning", 1920, kat nr 119.
Kunstnerforbundet Kristiania, "Minnesutställning", 1920, kat nr 89.
"Jubileumsutställningen i Göteborg", 8 maj - 30 september 1923, kat nr 220.
Konsthallen Göteborg, "Conrad M. Pineus samling", 1925.
Riksförbundet för bildande konst, "Yngre svensk målarkonst", Vandringsutställning nr. 1, 1930/31, kat nr 66.
Konstakademien, Stockholm, "Minnesutställning. Gösta Sandels", februari 1932, kat nr 107.
Gummesons Konstgalleri, Stockholm, "Naket i svenskt modernt måleri", hösten 1947.

"Gösta Sandels - en minnesbok", 1920, sid 63.
Carl Nordenfalk, "Katalog över Conrad M. Pineus konstsamling", 1940, avbildad helsida sid 138 samt upptagen, under nr 85, sid 139.
"Konst i svenska hem", band 3, upptagen sid 114 under samling 116; Dispaschör Conrad M. Pineus, Viktoriagatan 17, Göteborg.
Axel L Romdahl, m. fl. , "Göteborgskoloristerna", 1948, avbildad sid 11 (interiörfotografi från Conrad Pineus biljardrum).
Bengt Lagerkvist, "Riddar Drömmare av sol och snö. En bok om Gösta Sandels", 1999, omnämnd sid 108.