447
558454

JOSEF FRANK, "Tyresöbyrån", Firma Svensk Tenn, modell 2170, sannolikt 1950-60-tal.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 440 - 6 660 EUR
4 630 - 6 940 USD
Klubbat pris
190 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Fanerad med amboinrot, blindträ av ek, beslag och ben av mässing. Längd 130 cm, djup 45 cm, höjd 81 cm.

Obetydligt slitage, fläck.

Modellen formgiven år 1954. Byrån var tänkt att stå i hallen i Estrid Ericsons sommarhus på Tyresö, därav kom den tidigt att kallas "Tyresöbyrån".