447
558454

JOSEF FRANK, "Tyresöbyrån", Firma Svensk Tenn, modell 2170, sannolikt 1950-60-tal.

Josef frank, "tyresöbyrån", firma svensk tenn, modell 2170, sannolikt 1950-60-tal.

Fanerad med amboinrot, blindträ av ek, beslag och ben av mässing. Längd 130 cm, djup 45 cm, höjd 81 cm.

Obetydligt slitage, fläck.

Utropspris:

50 000 - 75 000 SEK

5 417 - 8 126 EUR

Klubbat pris:
190 000 SEK
Övrigt

Modellen formgiven år 1954. Byrån var tänkt att stå i hallen i Estrid Ericsons sommarhus på Tyresö, därav kom den tidigt att kallas "Tyresöbyrån".

Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 69