496
525719

CARL HJALMAR NORRSTRÖM, bordslampa, Sverige 1915, jugend.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
532 - 710 EUR
561 - 748 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Grönpatinerad brons, reliefdekor av najader, sekundär matterad glaskupa. Signerad C.Hj NORRSTRÖM 1915. Höjd ca 59 cm.

Kupan med smärre kantnagg.