543
576138

OKÄND FORMGIVARE, stubbestol, Sverige 1930-tal.

Okänd formgivare, stubbestol, sverige 1930-tal.

Furu, oregelbunden form, lös tygklädd dyna. Höjd 86 cm, diameter ca 63 cm.

Slitage, ifylld spricka.

Utropspris:

10 000 - 15 000 SEK

1 083 - 1 625 EUR

Klubbat pris:
46 000 SEK
Proveniens

Stolen beställd tillsammans med andra sportstugemöbler, bl a stolar och fåtöljer samt soffbord, modell "Lovö" av Axel Einar Hjorth.

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 77