Madeleine Pyk – en samling F769
571
562147

BRUNO MATHSSON, "Vilstol nr 36", Firma Karl Mathsson, Värnamo 1940.

Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
380 - 474 EUR
434 - 543 USD
Klubbat pris
8 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Skiktlimmad björk, flätad naturfärgad sadelgjord. Etikettmärkt och delvis handsignerad BM Komp. 1936 Bruno Mathsson KM Tillv. 40 Karl Mathsson Värnamo, stämpelmärkt designed by BRUNO MATHSSON.

En gjord skadad, slitage.

Modellen formgiven år 1933-34. Efter Bruno Mathssons första separatutställning på Röhsska Konstslöjdmuseet 1936 modifierades modell "Vilstol nr 1" till modell "Vilstol nr 36".