Komponerad av Gustaf Fjaestad (Sverige, 1868-1948), vävd av systrarna Anna och Amelie Fjaestad 1927. Framsidan med spår av tygetikett.
Langetterad för ca sju år sedan. Ställvis något slitage, något smutsig, smärre fläckar och lagningar, obetydliga skador.
Inköpt av nuvarande ägarens familj i slutet av 1920-talet.