Moderna 581

658 föremål
501. GUNNAR ASPLUND, stol, Sverige ca 1912.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
502. ERIK GUNNAR ASPLUND, fåtölj "Senna", Cassina, Italien.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
503. Sigurd Lewerentz, Akvarell, signerad.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
504. LARS HOLMSTRÖM, lampetter, ett par, Arvika, Swedish Grace, 1920-tal.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
505. OKÄND FORMGIVARE, soffa, Sverige 1920-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
507. AXEL EINAR HJORTH, bokhylla, "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
508. AXEL EINAR HJORTH, bord "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris
105 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
510. FOLKE BENSOW, "Parkbänk Nr 1", gavlar, ett par Näfveqvarns Bruk.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
511. ANNA PETRUS, "Blomlåda Nr 1", Näfveqvarns bruk.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
512. ROLF BOLIN, "Sporturnan", Näfveqvarns Bruk.
Klubbat pris
37 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
517. OKÄND FORMGIVARE, takarmatur, Sverige 1930-40-tal.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
518. SWEDISH GRACE, takarmatur.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
519. GÖSTA THORELL & S. PERSSON, takarmatur, silver, Sverige 1923.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
520. AXEL EINAR HJORTH, skåp, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
190 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
521. AXEL EINAR HJORTH, soffa, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
522. AXEL EINAR HJORTH, bord, Nordiska Kompaniet, tillskrivet, 1930-tal.
Klubbat pris
18 300 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523. AXEL EINAR HJORTH, fåtöljer, ett par "Lovö", Nordiska Kompaniet.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
524. AXEL EINAR HJORTH, fåtöljer, ett par, "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
526. LARS HOLMSTRÖM, lampetter, tre stycken, Arvika, Swedish Grace, 1920-tal.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
527. CARL MALMSTEN, bord, "Rosendal", Nordiska Kompaniet, ca 1930.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
528. SWEDISH GRACE, kista, 1920-30-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
529. IVAR JOHNSSON, trädgårdsurna "Venus", Näfveqvarns Bruk.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
532. AXEL EINAR HJORTH, stolar, 6 stycken "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
210 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
533. AXEL EINAR HJORTH, soffbord "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
534. IVAR JOHNSSON, trädgårdsurnor, ett par, "Faunurnan", Näfveqvarns Bruk.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
535. AXEL EINAR HJORTH, stolar, ett par, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
536. AXEL EINAR HJORTH, soffa "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris
135 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
537. FRITZ HANSEN, fåtöljer, ett par "Model 1669", Danmark.
Klubbat pris
210 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
539. AXEL EINAR HJORTH, väggskåp, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
540. AXEL EINAR HJORTH, bord, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
95 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
541. AXEL EINAR HJORTH, bord "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
125 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
542. AXEL EINAR HJORTH, pallar, ett par, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
95 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
543. OKÄND FORMGIVARE, stubbestol, Sverige 1930-tal.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
545. AXEL EINAR HJORTH, bord, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
546. AXEL EINAR HJORTH, pallar, ett par "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
547. AXEL EINAR HJORTH, karmstol "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
548. ORREFORS, spegel, 1940-50-tal.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
549. OKÄND FORMGIVARE, takarmatur, Sverige 1940-tal.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
550. OKÄND FORMGIVARE, takarmatur, Sverige 1940-tal.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
551. OKÄND FORMGIVARE, väggarmaturer, 4 st, Sverige 1940-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
552. VÄGGLAMPOR, 2 st, okänd formgivare, Sverige 1940-tal.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
553. LARS HOLMSTRÖM, takarmatur, Arvika, Swedish Grace, 1920-30-tal.
Klubbat pris
32 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
556. SVENSK FORMGIVARE, möjligen Oscar Nilsson, skåp, Sverige 1950-tal.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
557. CARL MALMSTEN, satsbord, 3 delar, "Släden".
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
558. CARL MALMSTEN, soffa, Sverige 1940-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
559. OTTO WRETLING, "Idealbordet", Umeå, 1930-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
560. OTTO SCHULZ, fåtöljer, ett par "Schulz", Jio Möbler, Jönköping.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
561. CARL MALMSTEN, golvur "Solblomman".
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
562. CARL MALMSTEN, soffa, "Samspel".
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
563. CARL MALMSTEN, soffa "Samspel".
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
564. OTTO SCHULZ, fåtöljer, ett par, "Schulz", Jio Möbler.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
565. CARL MALMSTEN, bord, Sverige 1941-42.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
566. SWEDISH MODERN, takarmatur, 1940-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
567. SWEDISH MODERN, takarmatur, 1940-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
568. OTTO SCHULZ, bord, Boet, sannolikt, 1940-50-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
569. CARL MALMSTEN, fåtölj, "Bibliofilen".
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
577. ULLA SKOGH-FÅGELKLOU, bord, Sverige 1940-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
578. AXEL LARSSON, byrå, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
579. JOHN KANDELL, tak/bordsarmaturer, ett par, 1950-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
581. VÄVNAD. "Rabatten". Rölakan. 107,5 x 58 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
582. VÄVNAD. "Täppan". Gobelängteknik. 50 x 70 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
583. VÄVNAD. "Röd Crocus". Gobelängvariant. 33 x 61,5 cm. Signerad AB MMF AML.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
584. DRAPERI. "Lammet". Rölakan. 257,5 x 162,5 cm. Signerat MMF.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
588. VÄVD TAPET. "Havsspegling". 155 x 228,5 cm. Signerad Gynning MTP fino.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
589. VÄVD TAPET. "Solguden". 155,5 x 227,5 cm. Signerad MTP fino GYNNING.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
598. MATTA. "Blåarp". Gobelängteknik. 588,5 x 214,5 cm. Signerad AB MMF BN.
Klubbat pris
280 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
600. MATTA. "Blommande träd". Flossa. 334,5 x 234,5 cm. Signerad MMF.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK