584
574283

DRAPERI. "Lammet". Rölakan. 257,5 x 162,5 cm. Signerat MMF

Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
618 - 794 EUR
645 - 829 USD
Klubbat pris
10 000 SEK

(Märta Måås-Fjetterström). Tidig komposition. Tillverkat före 1942.

Något slitage och smutsig, smärre skador och lagningar.

Tilläggslista

Fel bild i den tryckta katalogen: se bild 581./Wrong picture in the printed catalogue: look at the picture 581.

Jämför kudde Bergman, Ingrid: Märta Måås-Fjetterström - En mästare och nyskapare inom textilkonsten, Södertälje 1991, plansch sid 10.