600
571070

MATTA. "Blommande träd". Flossa. 334,5 x 234,5 cm. Signerad MMF

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 550 - 5 320 EUR
3 700 - 5 560 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

(Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1913-1919. Tillverkad före 1942.

Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, fläckar, trampveck, smärre malskador, reva. Bandkantade kortsidor.

Jämför Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 79.