Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
599
478247

MATTA. Flossa. 385,5 x 380,5 cm. Sverige/Finland 1900-talets första fjärdedel.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 420 - 2 910 EUR
2 770 - 3 330 USD
Klubbat pris
70 000 SEK

Mossgrön botten med ett närmast yttäckande polykromt floralt mönster.

Smutsig, fläckar, smärre skador. Ett hörn med reva, sidorna med trampveck.