608
524391

GALLERIMATTA. "Rutig röd halvflossa". Reliefflossa. 605 x 152 cm. Signerad AB MMF

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
180 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1938. Tillverkad efter 1941.

Ställvis slitage, smutsig, fläckar. Något skadade kortsidor, senare fransar, många saknas.

Jämför Liljevalchs konsthall: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 135.