610
522490

MATTA. Reliefflossa. 329,5 x 197 cm. Signerad IHK

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 490 - 5 230 EUR
3 650 - 5 470 USD
Klubbat pris
100 000 SEK

(Ingrid Hellman-Knafve). Örby, Sverige omkring 1950-60-tal. Grön slätvävd botten nästan övermönstrad med knutna geometriska mönster i benvitt och ljusgrått. Beställd till ett privat hem. Inspirerad av Borås vapen, dekor av ullsaxar.

Obetydligt slitage, smutsig, fläckar. Sidorna med smärre trampveck, ställvis skadade fransar, många saknas.

Tilläggslista

Beställd till ett privat hem. Inspirerad av Borås vapen, dekor av ullsaxar.