616
522841

MATTA. "Körsbärsmattan". Rölakan. 331,5 x 254,5 cm. Signerad MMF

Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
1 240 - 1 410 EUR
1 290 - 1 470 USD
Klubbat pris
48 000 SEK

(Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1924. Tillverkad före 1942.

Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, smärre skador och hål, lagningar. Senare fransar, möjligen avkortade kortsidor.

Endast tillverkad i 15 exemplar.