615
567444

MATTA. "Sommarmattan". Rölakan. 349,5 x 259,5 cm. Signerad MMF

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 580 - 1 750 EUR
1 640 - 1 820 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

(Märta Måås-Fjetterström). Komponerad före 1919. Tillverkad före 1942.

Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, skador, smärre lagningar. Något skadade kortsidor, ställvis skadade fransar, de flesta saknas.