621
572134

MATTA. "Röd med tveskott" (senare namngiven). Rölakan. 199 x 149,5 cm. Signerad MMF

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

(Märta Måås-Fjetterström). Komponerad före 1937. Tillverkad före 1942. Vad man vet finns endast fem exemplar med detta mönster.

Något slitage, smärre fläckar. Senare fransar tillverkade på MMF AB år 2014, renoveringscertifikat medföljer.