620
566664

MATTA. "Vita Rutmattan". Rölakan. 296 x 206 cm. Signerad MMF

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 630 - 3 510 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
75 000 SEK

(Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1933. Mattan köptes in i samband med nuvarande ägarens föräldrars bröllop 1936.

Något slitage, smärre fläckar. Något skadade kortsidor, fransar saknas.