623
552126

MATTA. Rölakan. 298 x 210 cm. Signerad SH

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
42 000 SEK

(Svensk Hemslöjd). Sverige omkring 1940-1950. Polykrom dekor med fält med stiliserade blommor och S.

Obetydligt slitage, smutsig, fläckar. Kortsidorna med något slitage, ställvis senare fransar.