120
585211

GARDINLÄNGDER, 3 ST., OCH PROVBITAR, 8 ST. Bomullsvelour. Olika guldbruna nyanser och mönster. Verner Panton.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
2 500 SEK

Gardinerna 263 x 112,5 cm, 266 x 120 cm respektive 266 x 117,5 cm, provbitarna ca 117,5 x 118 cm vardera. Mönster: "Curve", "Wave", "Circle", "Square" och "Onion". Stadkanten på vissa av delarna märkt MIRA - SPECTRUM DESIGNED BY Verner Panton FOR MIRA - X AG. Originaltryck från 1973-77. Vissa delar med originaletiketter. (11)

Obetydliga veckslitage, någon har obetydliga fläckar och skador.

Proveniens

Haslund interior, Köpenhamn.