121
585234

GARDINLÄNGDER, 3 ST., OCH PROVBITAR, 4 ST. Bomullsvelour. Olika ljusröda nyanser och mönster. Verner Panton.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
353 - 530 EUR
368 - 552 USD
Klubbat pris
3 000 SEK

Gardinerna 266 x 118,5 cm, 264 x 119 cm respektive 267 x 118 cm, provbitarna ca 118 x 117 cm vardera. Mönster: "Circle", "Square"och "Chequers". Stadkanten på vissa av delarna märkt MIRA - SPECTRUM DESIGNED BY Verner Panton FOR MIRA - X AG. Originaltryck från 1973-77. Vissa delar med originaletiketter. (7)

Obetydliga veckslitage, någon har obetydliga fläckar och skador. En gardin med fläckar.

Proveniens

Haslund interior, Köpenhamn.