123
585014

GARDINLÄNGDER, 3 ST., OCH PROVBITAR, 7 ST. Bomullsvelour. Olika turkosa nyanser och mönster. Verner Panton.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
4 000 SEK

Gardinerna 264 x 116 cm, 264 x 118 cm respektive 262 x 116 cm, provbitarna ca 118 x 118 cm vardera. Mönster: "Chequers", "Curve", "Circle", "Square" och "Stripe".
Stadkanten på vissa av delarna märkt MIRA - SPECTRUM DESIGNED BY Verner Panton FOR MIRA - X AG. Originaltryck från 1973-77. Vissa delar med originaletiketter. (10)

Obetydliga veckslitage, någon har obetydliga fläckar och skador.

Proveniens

Haslund interior, Köpenhamn.