Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
127
585301

PROVBITAR, 7 ST. Bomullsvelour. Olika orangeröda nyanser och mönster. Verner Panton.

Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
194 - 242 EUR
222 - 277 USD
Klubbat pris
2 000 SEK

Provbitarna ca 119 x 115-119 cm vardera. Mönster: "Curve", "Circle", "Square", "Stripe" och "Chequers". Stadkanten på vissa av delarna märkt MIRA - SPECTRUM DESIGNED BY Verner Panton FOR MIRA - X AG. Originaltryck från 1973-77. Vissa delar med originaletiketter. (7)

Obetydliga veckslitage, någon har obetydliga fläckar och skador.

Proveniens

Haslund interior, Köpenhamn.