128
586305

GARDINLÄNGDER, 2 ST., OCH PROVBITAR, 6 ST. Bomullsvelour. Olika multifärgade nyanser och mönster.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
5 500 SEK

Verner Panton. Gardinerna 264 x 119 cm och 263 x 118 cm, provbitarna ca 119 x 117 cm vardera. Mönster: "Circle", "Chequers", "Square" och "Stripe". Stadkanten på vissa av delarna märkt MIRA - SPECTRUM DESIGNED BY Verner Panton FOR MIRA - X AG. Originaltryck från 1973-77. Vissa delar med originaletiketter. (8)

Obetydliga veckslitage, någon har obetydliga fläckar och skador. En provbit med ca 30 x 20 cm bortklippt ("Circle").

Proveniens

Haslund interior, Köpenhamn.