129
578048

Josef Albers

(USA, 1888-1976)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
21 000 SEK

Josef Albers
(USA, 1888-1976)

Ur: "Ten Variants"

Färgserigrafier (9), 1966, samtliga signerade med blyerts samt numrerade 103/200, utgiven av Ives-Sillman, New Haven. Bladstorlek 43 x 43 cm.

Ett blad saknas. Hanteringsveck, några blad med skarpa veck. Skyddsomslag svårt fläckat, skyddsmapp mycket sliten och smutsig.