Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
29
515191

PHILIP ARCTANDER, tillskrivna, fåtöljer, ett par, "Muslinge", 1940-50-tal.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 810 - 7 750 EUR
6 650 - 8 870 USD
Klubbat pris
165 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Nyomklädda i vitt fårskinn, ben och armlän av björk.

Smärre slitage på ben och armlän. (2)

Modellen enligt uppgift formgiven av Philip Arctander (1916-1994), dansk arkitekt, och visades i butiken NY FORM i Köpenhamn 1944, i samband med en tävling.