319
504997

Helene Billgren

(Sverige, Född 1952)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 600 - 4 500 EUR
3 800 - 4 740 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Helene Billgren
(Sverige, Född 1952)

"Dam ser"

Signerad Helene Billgren och daterad -09 a tergo. Akryl på MDF 85 x 74 cm.

Proveniens

SAK:s konstlotteri 2009, vinst nr 2.

Angelika Knäpper, Stockholm, "Helene Billgren - Free Kitten", 19 mars - 19 april 2009.

Formgivare

Helene Billgren, svensk bildkonstnär. Utbildad på Konsthögskolan Valand 1982-1987. Kvinnan, hemmet och familjen står i centrum i Helenes konstnärskap. Hon intresserar sig för det vardagliga och hon förvandlar vardagen till konst på sitt eget sätt. Gamla saker och kläder återanvänds till någonting annat, de får ett nytt liv i Helenes konstvärld. Under senare tid har hon intresserat sig för, och samlat på mönster, prydnadsföremål och symboler som vi omger oss med kring jul. Hon ändrar, broderar, skriver, tecknar och sätter ihop dem på oväntade sätt. De får en ny funktion, ett nytt utseende och ändrad betydelse.