320
257638

Rolf Hanson

(Sverige, Född 1953)
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
17 700 - 22 200 EUR
18 500 - 23 100 USD
Klubbat pris
220 000 SEK

Rolf Hanson
(Sverige, Född 1953)

"Twifa"

Signerad Rolf Hanson och daterad -86 a tergo. Pannå 162 x 132 cm inklusive originalram.

Proveniens

Galleri Sten Eriksson, Stockholm.

Galleri Sten Eriksson, Stockholm, "Raffael Rheinsberg, Julius, Rolf Hanson", september 1986.

Galleri Sten Eriksson, "Raffael Rheinsberg, Julius, Rolf Hanson", 1986, utställningskatalog, avbildad i färg.

Formgivare

Rolf Hanson är en svensk konstnär född 1953. Han är utbildad vid Kungliga Konsthögskolan i Stockholm 1974–1979. Hansson är förknippad med en nordisk romantisk måleritradition som har sin utgångspunkt i ett förhållande till landskapet, men med åren har måleriet fått mer och mer abstrakta uttryck. Han har sedan 1980-talet gjort sig känd för stora halvabstrakta målningar med associationer till romantiskt landskapmåleri och nordiskt tungsinne. Han använder ofta mörka rinnande jordfärger i kompositioner med svarta färgsjok, vilka under senare år blivit betydligt färgstarkare. Rolf Hanson representerade Sverige i den nordiska paviljongen under Venedigbiennalen 1988. Han fick första pris i Carnegie Art Award 1999 för sviten Runtom trappan, inspirerad av Carl Fredrik Hills franska målningar.