327
580445

Linn Fernström

(Sverige, Född 1974)
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
53 000 - 70 700 EUR
56 400 - 75 200 USD
Klubbat pris
450 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Linn Fernström
(Sverige, Född 1974)

"Omhålla"

Signerad Linn Fernström och daterad 2008 a tergo. Duk 210 x 300 cm.

Proveniens

Galleri Lars Bohman, Stockholm.

Galleri Lars Bohman, Stockholm, "Linn Fernström Målningar 2006 - 2008", 30 augusti - 28 september 2008.

Galleri Lars Bohman, "Linn Fernström Målningar 2006 - 2008", 2008, avbildad helsida sid 51.

Knotiga fjällbjörkar sträcker sina ensliga stammar upp mot vinterhimlen. Marken är täckt av snö och horisonten är svår att utskönja där den snövita marken går över i himmel. Röda, gula och ljuslila blommor växer envist upp ur snön och deras gröna blad står i skarp kontrast mot den vinterbleka omgivningen. En kvinna står mitt i bilden. Iklädd en sommarklänning och med vaderna täckta av snö påminner hon om både björkarna och blommorna. Någon som trotsar och går mot strömmen och som vägrar befinna sig i vinterns förlamande grepp. Ensam är hon inte, i bildens nederdel står en liten hundvalp och balanserar på skaren. Den lilla hunden vänder sig uppmärksamt mot betraktaren, precis som om vi just avstyrt ett olydigt infall. Men visst är det något som saknas? Den omfamnade gesten den unga kvinnan uppvisar är paradoxal. Är det något som gått förlorat eller är det omhuldande famntaget är ett uttryck för en längtan och en dröm?

Som alltid inför Linn Fernströms måleri osäkras förhållanden och strukturer och självklarheter ställs på ända lika snabbt som betraktaren finner den drömska realismen fullständigt rationell. Linn Fernström besitter en målerisk och poetisk styrka och ”Omhålla” är ett både viktigt och högst fascinerande verk i konstnärens produktion. Från det tidigare måleriet där ytterligheterna slungades ut från dukarna, kom de senare årens mognad att övergå i ett mer subtilt, om än lika kraftfullt, uttryck. Färgskalan blev något svalare och konstnären ställde raffinerat lite högre krav på betraktaren. I denna mäktiga komposition vilar Linn Fernström på en konsthistorisk grund där hennes sätt att betrakta världen kan jämföras med naivisternas omedelbarhet. Där finns en tydlig lyhördhet för detaljer och Linn Fernström besitter som sina föregångare en förmåga att skapa magi ur det vardagliga. Likt barnets okonstlade sätt att uppleva sin omvärld låter konstnären livets märkvärdigheter generera drömmar och fantasier i en alldeles igenkännbar miljö. Nog känner vi också igen konstnären själv, där hon står tryggt förankrad i måleriets möjligheter och med fötterna i snön?

Linn Fernström debuterade år 2000, samma år som avslutade sina studier på Kungl. Konsthögskolan i Stockholm. Sedan dess har hon ställt ut både i Sverige och i utlandet. Fernström har med sina målningar fört den nordiska traditionen med måleriets starka position in i 2000-talet och hon finns representerad på bl a Moderna Museet, Stockholm, Malmö Museum, Borås Konstmuseum och Linköpings konstmuseum.

Formgivare

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?