1000
555126

ANTIK TÄBRIS. 506 x 322 cm.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 740 - 2 620 EUR
1 830 - 2 740 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
ANTIK TÄBRIS. 506 x 322 cm.

Mörkblå botten med tätt polykromt heratimönster. Smal röd huvudbård med palmett-, blom-, granatäppel- och arabeskranka.

Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, smärre skador och lagningar. Sidorna med smärre trampveck och skador.

Proveniens

Hovjuvelerare Karl Andersson, Villa Kåa, Kungliga Djurgården, Stockholm. Därefter genom arv i släkten.