1013A
596533

BÄGARE, av Johan Lund, Stockholm 1704. Karolinsk.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Delvis förgylld med raka sidor och smal fotkant. Livet med driven och ciselerad dekor av barockblommor och akantus. Höjd 11,5 cm, vikt 165 gram.

Proveniens

Familjen Gyldenstolpe-Fersen.