1014
590576

TUMLARE med nödmynt, ostämplad, Sverige 1700-tal.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Delvis förgylld, oval, med infattade Karl XII:s nödmynt. Runt mynningen punsade initialer och datering; KLB CLH 1773 CGM. Längd 9,7 cm, höjd 5 cm, vikt 108 gram.