Oval genombruten, på tassfötter. Vid kortsidorna vädurshuvuden. Genombrutna ställ för fyra flaskor. Kantdekor av pärlstav. Proppar av silver med kotteknopp. Även två av propparna med stämplar. Längd 28 cm, vikt 1 300 gram.
Flaskorna med obetydliga nagg.