Madeleine Pyk – en samling F769
1059
544787

DOSA, av Wolter Siewers, Norrköping 1708. Barock.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
949 - 1 420 EUR
1 090 - 1 630 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

Delvis förgylld. Rektangulär, med dekor av bladslingor och sneda godroner. Längd 8 cm, vikt 74 gram.

Proveniens

The Nils Parkfelt Collenction, thence by decent.