1067
593623

FICKUR, emaljerat siver och bergkristallboett, av Herman Böhm, Wien 1800-talets slut. Historismus.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris

Urverket med vitemaljerad urtavla märkt Chaudoir, à Genève (c:a 1770-1792). I form av en stjärna, infattning av förgyllt silver med dekor av emalj. Nyckel finns. Diameter 5 cm.