FICKUR, emaljerat siver och bergkristallboett, av Herman Böhm, Wien 1800-talets slut. Historismus.
Urverket med vitemaljerad urtavla märkt Chaudoir, à Genève (c:a 1770-1792). I form av en stjärna, infattning av förgyllt silver med dekor av emalj. Nyckel finns. Diameter 5 cm.
×
Logga in
Kunde inte logga in