107
577835

BUDDHA, delvis förgylld brons. Sino-tibetansk, 1700-tal.

Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
3 820 - 4 300 EUR
4 340 - 4 880 USD
Klubbat pris

Maitreya Buddha. Sittande i vajrasana, med händerna i dharmachackra mudra på en dubbel lotustron. Höjd 9,9 cm.

Slitage.

Proveniens

The private Collection of Nils Nessim (1916-1974), thence by descent.