123
584410

URNA med LOCK, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 740 - 2 620 EUR
1 830 - 2 740 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

Dekor i underglasyrblått i form av växter i reserver. Lock med förgylld knopp i form av fohund. Ställ med skuren dekor och skiva i marmor medföljer. Höjd 61 cm.

Lagningar. Nagg. Senare knopp.

Proveniens

Purchased in 1920 in Harbin, Manchuriet by present owner's grandfather.