BYRÅ, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773), ej signerad. Rokoko.
Fanerad med jakaranda, valnöt och buxbom. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kolmårdsmarmor. Tre lådor. Längd 114, bredd 60, höjd 84 cm. Nyckel medföljer.
×
Logga in
Kunde inte logga in