1340
572410

BYRÅ, av Georg Haupt för Hertigen av Småland levererad 21 augusti 1782. Gustaviansk.

Utropspris
3 000 000 - 4 000 000 SEK
270 000 - 360 000 EUR
285 000 - 380 000 USD
Klubbat pris
4 600 000 SEK

Fanerad med björk, jakaranda, lönn, rosenträ och ebenholts. Beslag av förgylld mässing. Skiva av vit carraramarmor. Rak form med rundade hörn och svängda ben samt tredelad fasad med lätt framspringande mittparti. Tre lådor. Den översta med beslag i form av flätband flankerad av inlagda kannelyrer. De två nedre samkomponerade. Mittfältet med inlagd rosettupphängd lagergirland med dubbla lagerkransar trädda i varandra. Flankerande fält med grillageverk och blomrosetter. Sidorna med lagergirland och bladrosett i geometriskt ramverk. Märkt med bläck på ryggen med kungligt inventarienummer "no 35". Märkt med vit krita på mittlådans botten "74" och på byråns ovansida "283". Längd 140, bredd 51,5, höjd 91 cm. Nyckel medföljer.

Mittbeslaget på nedersta lådan gustavianskt, men ej ursprungligt.

Proveniens

Hertigen av Småland, prins Carl Gustav (1782-1783). Levererad av Georg Haupt 21 augusti 1782, tillsammans med en parbyrå (såld på Bukowskis våren 2008, auktion 548, katalognr 1062).

Byggmästare E A Bomans (1829-1887) samling. När och hur byråarna kom att lämna de kungliga samlingarna är oklart men under 1800-talet var Haupt ett bortglömt namn och Kungl. Husgerådskammaren höll åtskilliga auktioner, varvid E. A. Boman troligen köpte auktionens byrå.
Såld på Bukowskis auktion nr 37, 1887: E A Bomans samling, del I: III c) nr 398.

Stadsmäklaren och bankiren John Håkansson (1847-1919), förvärvad vid ovanstående auktion.

Nordiska museet, gåva 1919 av ovanstående
(från 1958 deponerad på Sturehofs slott).

Därefter har ägandet 2014 övergått till Stockholms Stad, i enlighet med förlikningsavtal 2005.

Slottsarkivet, Kungl. Maj:ts Hovstatsräkenskaper 1782, fol. 2308 och 2309. Slottsarkivet, Kungl. Maj:ts Husgeråds Kamare Räkning för Åhr 1782, fol. 168 och 347.
Böttiger, John, Georg Haupt, Stockholm 1901, sid. 125, Räkningar öfver några af Georg Haupt utförda möbler 1782, fol 2308. Ett stort tack riktas till 1:e intendenten Lars Ljungström som vänligen bistod med hjälp med slottsarkivalierna vid identifieringen av den andra byrån i paret för Hertigen av Småland som såldes på Bukowskis vårauktion 2008, katalognr 1062.
Lagerquist, Marshall, Georg Haupt Ebeniste du Roi, Nordiska museets handlingar 92, 1979, sid. 64 (Rehns teckning till Condés mineralskåp), sid. 168.
Katarina den stora & Gustav III, Nationalmuseums utställningskatalog 1998, sid. 372, nr 365: Elias Martin, Hertigens av Smålands dop 1782.
Statens porträttsamling Gripsholm GRH 3060.
Wallin, Sigurd, Nordiska museets möbler från svenska herremanshem, del II, Stockholm 1933, auktionens byrå avbildad sid. 78, bild 483, Inv. 135, 151.
Ljungström, Lars, Georg Haupt, Gustav III, hovschatullmakare, Kungl. Husgerådskammaren, kat.nr 36, Stockholm 2006.
Svenska Slott och Herresäten, ny samling, Södermanland, Stockholm 1933, sid. 7.

På Bukowskis vårauktion 2008 såldes den andra byrån i paret byråar som beställdes av Gustav III 1782 för sin son, hertigen av Småland, prins Karl Gustavs rum på Stockholms slott. Bukowskis kan med detta katalognummer presentera den andra byrån i samma beställning. Fram till Bukowskis auktion 2008 var historien bakom dessa två byråar okänd, men tack vare numreringen på byråarnas ryggar och uppgifter i Slottsarkivet kunde vi 2008 presentera deras fascinerande historia. De två parbyråarna skulle utgöra en del av möblemanget i de rum som iordningställdes och inreddes under ledning av hovintendenten Jean Eric Rehn för hertigen av Småland. Prinsen föddes 25 augusti 1782 och fick vid dopet den 5 september i Slottskyrkan namnet Carl Gustaf. Tyvärr blev prinsens liv kortvarigt och han dog redan den 23 mars nästföljande år utan att lämna några större spår efter sig förutom Elias Martins berömda målning av hans dop, samt de två byråarna av Georg Haupt.
Nyckeln till byråns tidiga historia är märkningen "no 35" på ryggen. Hela räkningen för byråarna lyder "Till Kongl Majttets husgerådskammare förfärdigade och Läfererade Till hans Kongl höghet hertigen af Smålands Rum 2ne Comoder 9 qvtr Långa med Lås och 3 lådor, Ornerade med Ebenisterie, Sicelerad och äkta förgylt messings Arbete samt fint polerade hvita Italienska Marmor Skifwår betingade till Ett hundra Rixd. stycket Summa Rxdr 200. Stockholm d. 21 agusti 1782 Georg Haupt". Därunder attesteras köpet av Jean Eric Rehn mfl: "Att ofanstående 2ne Comoder äro lefvererade och skola brukas uti hans Kongl höghet hertigens af Smålands rum i slottet, samt priset betingat till Twå hundrade Rixdaler Specie, det warde härmed attesterat. Stockholm afKongl husgerådskammaren d: 11 Sept: 1782. Jean E: Rehn, Gust. Edman, J J Sterky,Ol: Österborg". På baksidan kvitteras betalningen av Georg Haupt 12 september 1782. Häri finns lösningen. Byråarna var ämnade till Kungl. Husgerådskammaren, men betalades först med medel från hovstaten. Detta kan ses som ett exempel på hur Gustav III, som ofta hade ansträngd ekonomi, "bollade" med räkningarna för att få det att gå runt. I Kungl. Husgerådskammarens räkenskaper från 1782 finns svaret. Som nummer 35 (byråarnas numrering) står under rubriken Bureauar och comoder "2. Comoder med do (marmorskiva), 200" med hänvisning till fol 347, där hela Haupts räkning finns i avskrift. När och hur byråarna kom att lämna de kungliga samlingarna är okänt men under 1800-talet höll Kungl. Husgerådskammaren åtskilliga auktioner. Under denna period var Haupt ett bortglömt namn utom för ett fåtal samlare, såsom friherre Carl Jedvard Bonde (tidigare ägare av byrån såld 2008, auktion 548, katalognr 1062) och byggmästare E A Boman.

Byråns dekor av rosettupphängd lagergirland med dubbla lagerkransar trädda i varandra går tillbaka till ett av Georg Haupts mest prestigefyllda uppdrag - mineralskåpet för prinsen av Condé. Skåpet var en gåva från Gustav III och ritades 1772-73 av Jean Eric Rehn och utfördes av Haupt 1773-74. Auktionens byrå är ett högklassigt exempel på Haupts mästerskap som snickare och den sammanfattar i sig mycket av det vi idag associerar med Haupt och det formspråk som blev stilbildande för den gustavianska möbelkonsten.