Fanerad med mahogny, valnöt och citron. Rak form med nedåt avsmalnande ben. Tre lådor. Samkomponerad fasad med blomsterrankor samt blommor. På gavlarna antikiserande figurer. Längd 122, bredd 56, höjd 87 cm. Nycklar medföljer.
Lagningar, maskstungen.