BYRÅ, av Johan Almgren (mästare i Stockholm 1798-1805). Sengustaviansk.
Fanerad med mahogny. Skiva av grå kalksten. Lister och beslag av mässing. Trelådig. Signerad på översta lådkanten IAG. Längd 116, bredd 56, höjd 86 cm. Nyckel medföljer.
×
Logga in
Kunde inte logga in