1350
575383

BYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 850 - 2 320 USD
Klubbat pris
38 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerad med mahogny. Beslag och lister av mässing. Skiva av kolmårdsmarmor märkt med rödkrita undertill "Meubelhandlaren Lundberg" (Johan L. möbelhandlare i Stockholm 1784-1817. 1784 hade han möbelbod i på Norrbrogatan 3 och efter 1790 i egen fastighet på Riddarhustorget 18). Tre lådor. Längd 124, bredd 59, höjd 85 cm. Nyckel medföljer.

Sylvén, Torsten, Mästarnas möbler, sid. 244.