1359
587457

BRICKBORD, av Georg Haupt (mästare i Stockholm 1770-1784). Gustavianskt.

Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
17 700 - 22 100 EUR
18 400 - 23 000 USD
Klubbat pris
122 000 SEK

Fanerat med mahogny, amarant, lönn och ebenholts. Målad plåtbricka med dekor av snäcka och solfjädersmotiv. I sargen två lådor. Raka fyrsidiga ben på fottrissor av mässing. Benkryss. Inläggningar av linjer och stiliserade blad. Signerad undertill med blyerts "fait à Stockholm Chez Georg Haupt Ebeniste du Roy". Längd 74, bredd 59, höjd 77,5 cm. Nyckel medföljer.

Stommen bär spår som tyder på att Haupt förändrat konstruktionen under arbetets gång. Brickan och trälisten runt densamma är från sengustaviansk tid.

Proveniens

Södertuna, Södermanland. Ebba von Hallwyl (1866-1960), dotter till Wilhelmina von Hallwyl, gift med Wilhelm von Eckermann. Ebba fick Södertuna av sin mormor Johanna Kempe 1891.

Vid Haupts död 1784 hade redan en stilförändring påbörjats omkring år 1780, då möbler med slät mahogny utan intarsia börjat favoriseras. Haupts virtuositet i fanerinläggningar fick honom dock att i huvudsak ägna sig åt intarsiadekorerade möbler. Trots allt finns det i Sverige exempel på möbler av honom i mer sparsmakad dekorering, vilket talar för att auktionens bord ansluter sig till möbler från hans senare verksamhetsperiod.

De dyrbaraste borden hade brickor av silver som i fallet med "Baden-Baden"-bordet av Haupt, där brickan är gjord av Pehr Zethelius. Annars var de målade plåtbrickorna med dekorativa mönster eller figurativa scener mycket populära och återfinns på bord av Haupt och andra gustavianska mästare. Att lackera på plåt var ursprungligen en brittisk uppfinning men kom snart att spridas i Europa. Små praktiska bord till varierande aktiviteter var omtyckta. Borden flyttades lätt omkring efter behov och vid sammankomster var det inte ovanligt att olika bord var placerade i rummet där man satt och drack te och kaffe, läste, skrev, spelade kort eller broderade.