1359A
597493

SEKRETÄR, av Carl Hendric Blom (mästare i Stockholm 1796-1835). Empire.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 850 - 2 320 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

Fanerad med mahogny. Vit marmor. Beslag och antikiserande figurer av förgylld brons. Fyra lådor. Lådor och fack bakom klaff. Märkt med etikett "Carl Hendric Blom. Snickare och Chatoullmakare i Stockholm. Bor på Södermalm uti Chatarina Församling hörnet af Tullportsgatan och Svartensgränd. Huset No 3 och 4". Längd 117,5, bredd 52, höjd 137 cm. Nyckel medföljer.

Sylvén, Torsten, Mästarnas möbler, sid 65. Sylvén skriver "Carl Hendric Bloms möbler visar hur högt utvecklingen av yrkesskickligheten kommit och hur en stockholmssnickare som Blom smakfullt tolkade t.ex. empirestilen". Blom utförde möbler till Rosendals slott på Djurgården.