1366
589429

STENBORD. Sverige, 1700-tal. Barock.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 060 - 8 830 EUR
7 370 - 9 210 USD
Klubbat pris
80 000 SEK

Oval skiva av brun kalksten. Underrede av furu. Balusterformade ben. Skivan märkt "1718 ANNO" Längd 141, bredd 108, höjd 74 cm.

Underrede omarbetat, ställvis maskstunget.

Proveniens

Enligt uppgift Peter Robsahm (1678-1751), delägare av Bofors och Björkborns järnbruk. Därefter i arv till nuvarande ägare. Peter Robsahms sonson Karl Magnus adlades af Robson 1819.