1365
556635

SEKRETÄR, av Gottlieb Iwersson (mästare i Stockholm 1778-1813). Gustaviansk.

Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
22 200 - 26 600 EUR
23 100 - 27 800 USD
Klubbat pris
190 000 SEK

Fanerad med björk, jakaranda, amarant och lönn. Skiva av kolmårdsmarmor. Beslag av förgylld mässing. Två större lådor samt nio små lådor bakom klaff. Rika inläggningar, på fronten kvinnlig porträttmedaljong och blommor i gallerverk, sidor med lagergirland och bladrosett. En mindre låda med pappersetikett märkt "GOTTLIEB IVERSSON Kongl Slotts Snickare och Schatullmakare i STOCKHOLM". Längd 79, bredd 41, höjd 120 cm.

Renoverad. Gammal men omhuggen och skadad skiva.