1364
590128

SEKRETÄR, av Gottlieb Iwersson 1783 (mästare i Stockholm 1778 - 1813). Gustaviansk.

Utropspris
1 500 000 - 2 000 000 SEK
132 000 - 177 000 EUR
138 000 - 184 000 USD
Klubbat pris

Fanerad med amarant, rosenträ, björk, buxbom, ebenholts samt färgat lövträ. Skiva av vit marmor. Beslag av förgylld mässing. Rak form med avfasade hörn och svängad ben. Upptill låda samt skrivinredning bakom klaff. Nertill två dörrar. Klaffen med inläggningar av porträttmedaljong i rosettupphängt ramverk med lagerfestoner. På dörrarna lejonmaskaroner med lagerhängen, sidorna med grillageverk och rosett. Beslag av förgylld mässing i form av fylld bandfläta, dukatfriser, akantusblad samt rosettupphängd lagerfeston. Signerad i översta lådan med bläck "Gottlieb Iwersson 1783". Längd 69, bredd 44, höjd 119,5 cm. Nycklar medföljer.

Sylvén, Torsten: Mästarnas möbler, Värnamo 1996, sid 198-202.

Gottlieb Iwersson är kanske den skickligaste gustavianske snickarmästaren efter Georg Haupt och han kom att bli den främste under den efterföljande sengustavianska epoken. Redan mästerstycket från 1778, en sekretär som Gustav III beställde, uppvisar Iwerssons karakteristiska praktfulla intarsia och maskulina formspråk. Torsten Sylvén skriver i Mästarnas möbler om Iwersson att "Gottlieb Iwerssons ritkunskaper, fina gravyrkonst och hans perfekta snickeriteknik gav resultat i välgjorda och dekorativa gustavianska möbler med personlig prägel". Auktionens sekretär är ett utmärkt exempel på detta. Från 1780-talets början finns några sekretärer (t ex en på Nationalmuseum och en på Nordiska museet) bevarade som genom sin storlek och rika intarsia står mästerstycket nära. Karakteristiskt för dessa är de kraftfulla, rikt profilerade benen. Auktionens sekretär är av ett mindre format och Iwersson har istället därför använt sig av svängda ben, av den typ Georg Haupt favoriserade. Detta ger en elegant lösning där möbeln fått en spänst i form och uttryck, trots det mindre formatet, utan ge avkall på den rika intarsiadekoren. Detta gör sekretären till ett högklassigt exempel på Gottlieb Iwerssons gustavianska produktion.